Aktualizacja noworoczna wersji beta programu ME

Dokładnie po 5 miesiącach pojawiła się nowa aktualizacja programu MailExchange (beta), a w niej dość dużo zmian.

Przede wszystkim został zaktualizowany .NET Framework do najnowszej wersji, czyli 4.8. Działa w tych samych systemach operacyjnych co jego poprzednik, więc nie powinno być problemu z uruchomieniem programu. Gdyby jednak pojawił się kłopot, to aktualizacja ww. zestawu w systemie powinna rozwiązać sprawę. Oprócz .NET Frameworka zostały zaktualizowane biblioteki MailKit i MimeKit.

Największym zmianom uległo narzędzie „Skrypty przeglądarkowe”. Najważniejsza dotyczy tego, że nie będą już sprawdzane licencje na wybrane serwisy, a co za tym idzie będą dostępne dla każdego. Dla kont o2.pl i wp.pl poprawiłem wprowadzanie nr telefonu do formularza, bo niepotrzebnie dopisywał się tekst „+48”. Dodałem też dwa nowe skrypty do obsługi – day.az i gazeta.pl. Co więcej dodałem wyświetlanie „czystego” skryptu dla każdego z obsługiwanych kont, dzięki czemu w razie potrzeby każdy będzie mógł go sobie poprawić, gdy zmieni się coś w formularzu rejestracji danego serwisu. Po poprawie oczywiście należy ponownie wygenerować sobie tzw. bookmarklet, czyli skrypt przetworzony do działania z poziomu zakładki przeglądarki. Jednym z narzędzi, które zajmuje się takim przetwarzaniem skryptów jest Bookmarklet Maker i to właśnie je polecam.

Drobna poprawka pojawiła się również w sekcji „Copyright” (od teraz widoczny tam rok będzie zmieniał się automatycznie wraz ze zmianą roku kalendarzowego) i „Credits” (usunięcie niepotrzebnej informacji).

W narzędziu do czyszczenia segmentów poprawiłem wykrywanie katalogu „segments” w aplikacji (jeśli komuś wyskakiwał błąd po wciśnięciu przycisku odpalającego tą funkcjonalność, to od dziś nie powinien już wyskakiwać 🙂 ).

I na sam koniec: dodałem nowe narzędzie o nazwie „Odśwież konta działające na hoście mail.ru”. Przycisk do jego uruchomienia znajduje się wewnątrz innego narzędzia jakim jest „Sprawdzacz kont”. Jakie jest jego zadanie? Już tłumaczę. Konta mail.ru i list.ru, które były wykorzystane w uploadach po długim czasie nieużywania stają się nieaktywne. Objawia się to tym, że podczas próby pobierania z nich pliku pojawia się błąd bądź podczas sprawdzania segmentów konto świeci na czerwono i pojawia się komunikat „The IMAP server has unexpectedly disconnected.”:

Aby konto ponownie aktywować należy ręcznie się na nie zalogować, co wymaga sporej ilości czasu, gdy tych kont do aktywacji jest wiele. Ogólnie chodzi o to, żeby zalogować się za pośrednictwem protokołu HTTP (a nie typowych protokołów pocztowych, na których działa ME – dlatego sprawdzanie takich kont w „Sprawdzaczu kont” nie pomaga). Właśnie do tego celu powstało omawiane narzędzie. Jego obsługa jest podobna do obsługi w „zwykłym sprawdzaczu”, więc nie będę jej omawiał. Konto, które zostało odświeżone zmienia swój kolor na fioletowy:

Warto również zaznaczyć, że narzędzie to nie sprawdza czy konto jest sprawne czy też nie, tylko je odświeża. Więc nie będzie tu kolorów zielonego czy czerwonego i każde konto po takim odświeżeniu należy sprawdzić w narzędziu do tego przeznaczonym (tj. „Sprawdzacz kont” lub „Sprawdzacz segmentów”):