Dodanie pliku do pobierania odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku oznaczonego białym plusem w zielonym kółku w zakładce „Pobieranie”.
Pojawia się wtedy okno kreatora pobierania.
Przygotowanie pliku do pobrania odbywa się w czterech etapach:
- Wczytanie hashcode’u ze schowka. Za pomocą przycisku zostaje wczytana zawartość schowka. Jeżeli schowek zawierał jakiś tekst to zostaje on wyświetlony, uaktywniają się także pozostałe kroki.
- Wpisanie hasła pobierania. W polu oznaczonym „Podaj hasło pobierania” wyświetli się domyślne hasło pobierania, zapisanie w opcjach programu. Pole to jest edytowalne, użytkownik może wprowadzić swoje dane.
- Wybór katalogu, do którego zostanie zapisany pobierany plik. Domyślnie wczytana jest ścieżka do katalogu wybranego w opcjach programu. Za pomocą przycisku „Przeglądaj” użytkownik może wskazać inny katalog.
- Określenie rozpoczęcia pobierania. Wybierając odpowiednią opcję, użytkownik może zdecydować, czy chce rozpocząć pobieranie pliku od razu, czy dodać do go kolejki – na początek lub na koniec.
Po wciśnięciu przycisku „Pobierz” sprawdzana jest poprawność wczytanego hashcode’u (lub hashcode’ów – kreator umożliwia dodanie do pobierania wiele plików jednocześnie), a następnie czy wprowadzone hasło jest prawidłowe. W przypadku wystąpienia pomyłki zostają wyświetlone odpowiednie komunikaty, a pola zawierające błędy zostają wyczyszczone. Gdy wszystkie dane zgadzają się, okno kreatora zostaje zamknięte, a plik zostaje dodany jako nowy wiersz do odpowiedniej tabelki (aktualnie pobieranych lub kolejki pobierania) w głównej formie programu.
Program umożliwia niezależne pobieranie wielu plików jednocześnie, podobnie jak w przypadku wysyłania. Tutaj również do zarządzania zadaniami pobierania służą przyciski oddzielone separatorem od przycisku dodawania nowego zadania. Pierwszy z tej grupy przycisków, oznaczony białym trójkątem w zielonym kółku służy do rozpoczęcia pobierania: wstrzymanego zadania / zadania, którego przerwanie nastąpiło poprzez brak połączenia internetowego podczas pobierania / zadania będącego w kolejce. Przycisk pauzy służy do wstrzymywania zadania. Czerwony przycisk o białym symbolu „X” wstrzymuje zadanie jeśli jest rozpoczęte, a następnie je usuwa. Usuwanie dotyczy również zadań przebywających w kolejce pobierania. Ostatni z przycisków znajdujących się nad tabelkami służy do przenoszenia aktywnych zadań na koniec kolejki, wcześniej je wstrzymując. Każdy z powyżej opisanych przycisków spełnia swoje zadanie po wcześniejszym zaznaczeniu wiersza z danej tabeli. Wciśnięcie go bez zaznaczenia konkretnego zadania spowoduje wyświetlenie komunikatu: „Brak zaznaczenia!”. Cztery przyciski zajmujące miejsce z prawej strony obok tabelki z kolejką pobierania służą do przemieszczania konkretnych zadań wewnątrz niej. Ich funkcja jest identyczna z funkcjami podobnych przycisków z zakładki „Wysyłanie”. Dodanie nowego zadania do pobierania jest możliwe jedynie wówczas, gdy dany plik nie został wcześniej dodany lub został już usunięty. W przeciwnym wypadku zostanie wyświetlona wiadomość o błędzie.
Pobieranie pliku odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z nich to połączenie się z serwerem danego konta.
Drugi – próba zalogowania się.
Po pomyślnej autoryzacji rozpoczyna się analiza wiadomości znajdujących się w skrzynce odbiorczej konta, do którego nastąpiło zalogowanie.
Filtrowanie to ma na celu przechwycenie tylko tych e-maili wysłanych przez program i wyodrębnienie z nich załączników w celu zapisu na dysku. Co 1s zmienia się aktualna prędkość pobierania, a także pozostały czas.
Po pobraniu segmentu zmieniają się o odpowiednie wartości: rozmiar w kolumnie „Pozostało”, stan procentowy pobierania i pasek postępu oraz status.
W dowolnej chwili rozpoczęte zadanie można wstrzymać. Kolor tekstu w wierszu zmieni się wtedy na niebieski; wyzerują się także prędkość i pozostały czas.
W każdym momencie również można przenieść je do kolejki.
Pomyślnie zakończone zadanie pobierania powoduje wypisanie statusu „Zakończono” oraz zmianę koloru wiersza na zielony.
Podwójne kliknięcie na wybrany wiersz powoduje wyświetlenie panelu z listą wszystkich kont, z których użytkownik może pobierać plik. Sam panel można przesuwać w dowolne miejsce w programie. Znajdujący się w nim przycisk „Włącz/Wyłącz skrzynkę” służy do włączenia lub wyłączenia wybranego konta, a „OK” – do akceptacji wprowadzonych zmian (i ukrycia panelu). Dwukrotne kliknięcie na nazwie serwisu spowoduje wstrzymanie pobierania z aktualnego konta i ponowne rozpoczęcie, tym razem z wybranego. Konta wyłączone są pomijane.
Jeżeli podczas pobierania zostanie zerwane połączenie z Internetem to program przez 15s (podobnie jak w przypadku wysyłania) będzie sprawdzał stan dostępu do sieci. Wiersze z aktualnie pobieranymi plikami zmienią swój kolor na pomarańczowy, a w kolumnie „Status” pojawi się informacja „Diagnostyka sieci”.
Jeśli w ciągu 15s połączenie z Internetem zostanie przywrócone, zadania pobierania wznowią się automatycznie. W przeciwnym wypadku wiersze zmienią się na kolor czerwony, a status na „Błąd sieci”.
Jeśli podczas pobierania pliku okaże się, że na danej skrzynce pocztowej brakuje segmentu lub suma kontrolna pobranego segmentu nie jest poprawna, program automatycznie rozpoczyna połączenie z kolejnym kontem, które nie zostało wyłączone. W dzienniku zostaje wtedy wyświetlony komunikat: „[treść błędu] Nastąpi próba zalogowania do kolejnego mirrora dla zadania [nazwa zadania]”. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy konto jest nieaktywne (nie można się na nie zalogować), skrzynka odbiorcza jest pusta lub wystąpił inny błąd. Wtedy jednak wadliwe konto zostaje w programie wyłączone. Na każdy aktywny adres e-mail przypada dwie próby pobierania. Po ich wykorzystaniu konto również jest wyłączane. W razie wyłączenia wszystkich skrzynek, zadanie otrzymuje status błędu i rozpoczyna się pobieranie nowego zadania z kolejki (jeśli takowe jest). Pomyślne pobranie wszystkich segmentów powoduje uruchomienie metody, która scala je z powrotem w oryginalny plik i zapisuje w wybranej przez użytkownika lokalizacji. Natomiast folder, do którego zostały pobrane segmenty (o nazwie odpowiadającej nazwie pobieranego pliku, utworzony w katalogu „downloadedsegments”, mieszczącym się w folderze głównym aplikacji) jest usuwany.